پشتیبانی

پس از ورود در بخش مدیریت جوملا این متن را مطابق با سلیقه خود ویرایش کنید. این متن آزمایشی است

بتاکم

شرکت سونى دى‌جى بتا (Digi Beta) را در سال ۱۹۹۴ معرفى کرد که مانند بتاکم اس.پي. نوار کاستى يک دوم اينچى ولى با ويژگى بالاتر است. اين محصول داراى چهار لبه صوتى ديجيتالى و يک لبه فرمان آنالوگ (Analogue Cue Track) است. اين فرمت سازگار با فرمت ماقبل خود بتاکم اس.پي. است و در حال حاضر رسانه آرشيوى ترجيحى براى تکثير فيلم روى نوار ويديو است.

اين فرمت نخستين نوار کاست يک دوم اينچى بود که اغلب در توليد خبر به‌کار مى‌رفت، چون دوربين‌هاى آن به اندازه کافى کوچک بودند تا در موقعيت جمع‌آورى خبر قابل حمل و نقل باشند. اين فرمت براساس فرمت ويديو کاست بتامکس (Betamax) خانگى در اوايل دهه ۱۹۸۰ توسعه يافت و به‌دليل قيمت نسبتاً پائين هنوز در بعضى از دفاتر پخش برنامه براى کار خبرى مورد استفاده قرار مى‌گيرد، عيب عمده اين فرمت آن است که حداکثر مدت نوار ۳۰ دقيقه مى‌باشد.

بتاکم اس.پى (Betacam SP)

شرکت سونى در سال ۱۹۸۶ بتاکم اس.پى را که نوع پيشرفته بتاکم است توليد کرد. از آنجا که اين محصول از نوارى فلزى با ويژگى بالاتر استفاده مى‌کند، در پخش برنامه به تصاوير و صدا کيفيت مى‌بخشد. اين نوار در دو نوع ۶۰ و ۹۰ دقيقه‌اى در دسترس است و به‌دليل اندازه فشرده و استحکام آن در شرکت پخش برنامه بريتانيا (بى بى سي) براى ضبط خبر و تدوين اوليه به‌کار مى‌رود و در آرشيوهاى تسهيلات پس از توليد (Post-Production Facility Houses) استفاده وسيع دارد. اغلب دستگاه‌هاى بتاکم اس.پى سازگار با دستگاه‌هاى ماقبل خود (Backwards Compatible) هستند، يعنى نوارهاى بتاکم اوليه را نيز ضبط و پخش مى‌کنند.

 

اگر چه سونی در جنگ بتاماکس در بازار خانگی شکست سختی خورد ولی در بازار حرفه ای بتاکم صاحب موفقیت کم نظیری شد.کیفیت بسیار عالی و مشخصات مورد نظر حرفه ای ها باعث فرگیر شدن فوق العاده بتاکم شد، اگر چه کاست های بتاکم و بتاماکس یکی بود اما بتا کم از ویدئو کامپوننت استفاده می نمود ولی بتاماکس از ویدئو کامپوزیت، نوار کاست های بتاکم با سرعت بالاتری از زیرهدعبور می نمودند، و بنابراین تصاویر را بسیار دقیق تر ضبط می کردند.کاست های بتاکم و بتا ماکس قابل تعویض با هم بودند ولی این مسئله در مورد کاست های بتاکم اس پی قابل انجام نبود.کاست های بتاکم با دو نمونه اس و ال به بازار آمدند، دوربین ها از کاست های کوچک اس استفاده می نمودند و دک ها از هر دو کاست.

با فراگیر شدن بتاکم در بازار حرفه ای و موفقیت چشمگیر آن، سونی در سال 1986 بتاکم اس پی را رونمایی کرد.در دقت ویدئوهای ضبط شده پیشرفت هایی حاصل شده بود از جمله افزایش دقت افقی فریم ها به 360 خط و در ضمن کاست های مخصوصی هم برای آن تولید شد که در سطح آنها به جای اکسید فلز از متال فورمولیتد و یا ذرات ریز فلز استفاده شده بود.
دیجیتال بتاکم در سال1993 توسط سونی معرفی شد و جایگزینی دیجیتال برای بتاکم اس پی آنالوگ بود. و با نامهای دی بتا و آکا دیجیبتا هم شناخته می شود. ابعاد کاست ها همانند سایر کاست های بتا بوده و نوع اس یا کوچک برای دوربین ها و قابلیت ضبط 40 دقیقه تصویر و نوع ال یا بزرگ تا 124 دقیقه تصویر ضبط می نماید ورنگ کاست ها هم آبی است.دیجیتال بتاکم تصاویر را به صورت ویدئو کامپوننت 10 بیتی و با فشرده سازی 4.2.2 و با سرعت 90 مگابیت در ثانیه ضبط می نماید.دقت تصاویر پال 720 در 576 پیکسل و ان تی اس سی 720 در 480 پیکسل می باشد و صداها در 5 کانال ضبط می شود- 4 کانال 48 کیلو هرتزو یک کانال سی یو یی.

افراد آنلاین

ما 9 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم